Ανακοινώσεις - Καλλιτεχνικά
διάβασε περισσότερα

9-13 Μαΐου 2018

Το Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης και το Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης συμμετέχουν με μια σειρά δράσεων -performances, προβολές βίντεο, εικαστικά εργαστήρια, δράσεις και παρεμβάσεις στον δημόσιο χώρο- στο νέο φεστιβάλ πολιτισμού #SKG Bridges Uprising Arts & Culture Festival που διοργανώνεται στην πόλη από τις 9 έως τις 13 Μαΐου 2018 με πρωτοβουλία του Γραφείου Κοινωνικών Πολιτικών της Γενικής Γραμματείας Πρωθυπουργού και τη σύμπραξη όλων των κρατικών πολιτιστικών φορέων της πόλης, καθώς και δημιουργικών ομάδων.
Το #SKG Bridges Uprising Arts & Culture λειτουργεί ως κοινή βάση για τη φιλοξενία σειράς πολιτιστικών εκδηλώσεων και γεγονότων στον δημόσιο χώρο της Θεσσαλονίκης, ανταποκρινόμενο στην ανάγκη των νέων ανθρώπων για δημιουργία και έκφραση, Στόχος του νέου Φεστιβάλ είναι η σύμπραξη φορέων, δημιουργικών ομάδων και πρωτοβουλιών της πόλης και η συμμετοχή καλλιτεχνών από χώρες του ευρωπαϊκού Νότου, που θέλουν να δημιουργήσουν, να ακυρώσουν τα σύνορα, να συναντηθούν και να παράγουν νέες συνθέσεις. Όλες οι δράσεις είναι δωρεάν και ανοιχτές στο κοινό.
Όλο το πρόγραμμα του #SKG Bridges Uprising Arts & Culture Festival, εδώ www.skgbridgesfestival.com

Η συμμετοχή του ΚΜΣΤ-ΚΣΤΘ στο #SKG Bridges Uprising Arts & Culture Festival, εν συντομία:

• Βίντεο-εγκατάσταση ομάδας φοιτητών της Σχολής Καλών Τεχνών της Θεσσαλονίκης με την επίβλεψη του εικαστικού Μπάμπη Βενετόπουλου (Ελλάδα)
• Εγκατάσταση στον εξωτερικό χώρο του Gjorgje Jovanovik (ΠΓΔΜ).
• Παρουσίαση της νομαδικής γκαλερί K-gold gallery (Ελλάδα) με προβολή βίντεο των Daniele Costa (Ιταλία), Korallia Stergides (Κύπρος) και Vangjush Vëllahu (Αλβανία), καθώς και μια εγκατάσταση του Νικόλα Βαμβουκλή (Ελλάδα).
• Ξενάγηση στη νέα έκθεση του ΚΜΣΤ ‘IRA WALDRON. INTERSTICES’ (Γαλλία)
• Καλλιτεχνικό εργαστήριο του Αλέξανδρου Πλωμαρίτη (Ελλάδα) με τη συμμετοχή φοιτητών Σχολών Καλών Τεχνών της Ελλάδας
• Performances των David Bergé (Βέλγιο), Myriam Lefkowitz (Γαλλία), Martin Penev (Βουλγαρία), Αλέξανδρου Πλωμαρίτη (Ελλάδα)
• Καλλιτεχνικό εργαστήριο-δράση της Φωτεινής Καλλέ (Ελλάδα) με τη συμμετοχή φοιτητών του ΑΠΘ.
• Παράσταση και εργαστήριο της ομάδας VASISTAS (Ελλάδα)
• Διήμερο ανοιχτό καλλιτεχνικό εργαστήριο με προσκεκλημένη καλλιτέχνη τη Myriam Lefkowitz και με τη συμμετοχή σπουδαστών του σεμιναρίου Ο απαρνημένος θεατής, στο αντικείμενο της Ερευνητικής Μεθοδολογίας, με την επίβλεψη της Χριστίνας Σγουρομύτη (Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, Ελλάδα), καθώς και του σεμιναρίου Ways of doing, modes of acting, το οποίο διευθύνει η Βανέσσα Θεοδωροπούλου στη Σχολή Καλών Τεχνών της Angers (Ecole supérieure d’art et design TALM-Angers, Γαλλία)

Επιμέλεια-Συντονισμός: Δόμνα Γούναρη και Γιάννης Μπόλης, επιμελητές ΚΜΣΤ.