Το Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ. εκφράζει τη βαθιά θλίψη των μελών του για την απώλεια του Ομότιμου Καθηγητή

Δημήτρη Φατούρου

και εκφράζει τα θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντα.

Ο Δημήτρης Φατούρος υπήρξε κορυφαία προσωπικότητα στην ελληνική μεταπολεμική αρχιτεκτονική και μεγάλος καθηγητής και δάσκαλος, που επηρέασε με το διδακτικό, θεωρητικό και αρχιτεκτονικό του έργο γενιές αρχιτεκτόνων. Η παρουσία του στην καλλιτεχνική ζωή της χώρας μας ήταν εξίσου σημαντική, καθώς πάντα αναζητούσε παράλληλα εικαστικές πλευρές της ταυτότητάς του. Ως Πρύτανης του ΑΠΘ, συνέβαλε καθοριστικά στην σύσταση της Σχολής Καλών Τεχνών και του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών αποδεικνύοντας το θερμό και αδιάσπαστο ενδιαφέρον του για τα πολιτισμικά δρώμενα αλλά και για την πόλη της Θεσσαλονίκης, την οποία υπεραγαπούσε.

Το Τμήμα μας σήμερα τον τιμά, εκτός όλων των άλλων, και για τη μοναδική αυτή προσφορά του.

Ο Πρόεδρος
και τα μέλη του Τμήματος
Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών

της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ.

Καλλιτεχνικές Ανακοινώσεις