headline-.jpg

Made of Walking (V) - walking bodies
At MOMus- State Museum of Contemporary Art & Experimental Center of the Arts (Warehouse B1, Port of Thessaloniki)

On Thursday, April 11, 2019, at 19:30, MOMus- Museum of Contemporary Arts & Experimental Center of the Arts will present Made of Walking (V) - walking bodies International Encounters / Conference "Walking Practice / Walking Art / Walking Bodies". The event is curated by Yannis Ziogas and Vermeire Geert and coordinated by an international artistic / scientific committee, organized by the School of Fine and Applied Arts of the University of Western Macedonia and the Milena principle / Made of Walking, to be held from Monday 1st to Sunday 7th July 2019 in Prespes.

Artistic projects, workshops, papers, and posters will be developed during this week and examine walking art as an artistic practice. The process will involve dozens of artists and researchers from 30 countries, making Prespes a point of international artistic reference. The event is also a continuation of the Prespes region's emergence as an open creative space for meeting of ideas and people. The International Encounters / Conference continues the Visual March of Prespes actions as a Site Specific Art Exhibition, organized since 2007 and presented at the State Museum of Contemporary Art in 2014.

On Thursday, April 11, 2019, in the MOMus-Center for Experimental Arts at the port of Thessaloniki, the organizers will talk about the artistic and social implications of the venture, the way the project transforms the Prespes area, and about the open call for anyone who would like to attend Made of Walking (V) International Encounters / Conference "Walking Practice / Walking Art / Walking Bodies" this July. During the presentation there will be a teleconference with core artists and researchers involved in the process turning the meeting into an international open workshop for dialogue on art and aesthetics.

Speakers:
Yiannis Ziogas, painter, Associate Professor, TEET / TCM
Geert Vermeire, curator / writer and coordinator Made of Walking / the Milena principle
George Katsaggelos, Professor, Department of Visual Arts and Applied Arts AUTh
Stella Syliaou, Adjunct lecturer, Department of Visual Arts and Applied Arts AUTh, co-editor of special issue 'Walking Art', Interartive
Maria Tsansanoglou, art. General Director MOMus, Director of MOMus-Modern Art Museum-Costakis Collection

Partnerships Made of Walking (V) / International Encounters/Conference Prespes:
Department of Visual Arts and Applied Arts (University of Western Macedonia)
Department of Visual and Applied Arts (AUTH)
École Cantonale d 'Art du Valais (Switzerland)
University of New Mexico (USA)
Transart Institute, (Spain)