Την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου, στο πλαίσιο των μαθημάτων του εργαστηρίου του 1ου εξαμήνου του ΔΠΜΣ Τέχνη και Δημόσια Σφαίρα, θα πραγματοποιηθεί σεμιναριακό μάθημα με προσκεκλημένο τον εικαστικό και θεωρητικό τέχνης Κωστή Σταφυλάκη, με τίτλο:
Εκδοχές της υπονομευτικής κατάφασης: από τον ύστερο σοσιαλισμό στη μεταδιαδικτυακή συνθήκη.

Το σεμινάριο επιχειρεί να εξετάσει την ιστορική διαδρομή καλλιτεχνικών και πολιτιστικών πρακτικών που αξιοποίησαν την «κατάφαση» απέναντι σε κυρίαρχα καθεστώτα αλήθειας και ιδεολογίες ως εργαλείο δεξίωσης του «πολιτικού». Εκκινώντας από μορφές ακτιβισμού και υποκουλτούρας στις χώρες του «ύστερου σοσιαλισμού» και φτάνοντας στην εποχή του ψηφιακού καπιταλισμού, το σεμινάριο παρουσιάζει τη πρόσφατη ιστορία της «υπονομευτικής κατάφασης» στη χρήση συλλογικών ψευδωνύμων, τα tactical media και το επικοινωνιακό αντάρτικο, τη σύγχρονη μεταδιαδικτυακή τέχνη.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί μέσω zoom, την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου 2021, ώρα 18:00 μμ.

Ο Κωστής Σταφυλάκης είναι εικαστικός και θεωρητικός τέχνης. Είναι απόφοιτος της Σχολής Καλών Τεχνών με Μάστερ στη Θεωρία και Ιστορία της Μοντέρνας Τέχνης (Uni. Essex), Μάστερ στην Ευρωπαϊκή Φιλοσοφία (Uni. Essex.) και διδακτορικό τίτλο από το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του Παντείου Πανεπιστημίου. Tο 2017-2019 ήταν μεταδιδακτορικός ερευνητής στην ΑΣΚΤ. Δίδαξε «Τέχνη βασισμένη στην έρευνα» στη Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας της ΑΣΚΤ (2012-2015). Ανάμεσα στο 2014 και το 2019, δίδαξε «Εικαστικές Τέχνες» και «Θεωρία της Τέχνης» στη Σχολή Αρχιτεκτόνων του Πανεπιστημίου Πατρών. Έχει συμμετάσχει σε διεθνή ακαδημαϊκά συνέδρια στην Ελλάδα και το εξωτερικό και κείμενά του έχουν δημοσιευτεί σε συλλογικούς τόμους και επιθεωρήσεις. Έχει συνεπιμεληθεί το ανθολόγιο «Το Πολιτικό στη σύγχρονη τέχνη» (ΕΚΚΡΕΜΕΣ 2008), συλλογικούς τόμους και επιθεωρήσεις. Έχει συνεπιμεληθεί και επιμεληθεί εκθέσεις όπως η 6η Μπιενάλε της Αθήνας, ΑΝΤΙ, η Twisting C(r)ash στο Batiment d'Art Contemporain της Γενεύης, η 4η Μπιενάλε της Αθήνας, AGORA, "The suspension of litanies" και "Fuyuhiko Takata" στο ViZ Laboratory for Visual Culture, η «Πολιτική του Ψέματος» στο Circuits & Currents (2016) κ.α. Από τον Οκτώβριο του 2019 είναι καλλιτεχνικός διευθυντής του ViZ Laboratory for Visual Culture. Με την Βάνα Κωσταγιόλα ιδρύσαν τους KavecS (www.kavecs.com), ένα καλλιτεχνικό πείραμα μιμητικής κριτικής. Η πιο πρόσφατη ατομική του έκθεση είχε τίτλο Chloroquine Juggalo (KEIV AThens, 2021). Μερικές πρόσφατες εκθέσεις και συμμετοχές του περιλαμβάνουν το Kultursymposium Weimar 2019, την αναδρομική των KavecS στη Neue Ravensburger Kunstverein (2017), τα Toxicfest, Tick Tack Antwerpen 2021, Oblique Fields, Gossamer Fog, London 2021, Enter: New Commissions, OnassisFoundation 2020, το "Festival of Democracy" της Γενεύης (2017), το Waiting for the Barbarians της Athens Biennale (2017), την 1st NSK Biennial of Folk Art (2014), την έκθεση Hell as Pavilion στο Palais de Tokyo (2013), το μαραθώνιο Truth is Concrete, Steirischer Herbst, Graz (2012), τη 3η και τη 5η Μπιενάλε της Αθήνας, την έκθεση Media Impact στην 4η Μπιενάλε της Μόσχας (2011) κ.α.

Zoom Meeting

Meeting ID: 996 8463 0795