[scroll down for English]

Το Εργαστήριο Νέων Μέσων υποδέχεται τον ιστορικό τέχνης Σταμάτη Σχιζάκη, Επιμελητή Φωτογραφίας και Νέων Μέσων του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ), σε μια διαδικτυακή διάλεξη με θέμα «Νέα Μέσα και επιμελητικές πρακτικές».

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί μέσω zoom, την Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2021, ώρα 10:00 πμ. και είναι ανοιχτή για τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ.

Ο Σταμάτης Σχιζάκης σπούδασε Ιστορία και Θεωρία Τέχνης και Φωτογραφίας στο πανεπιστήμιο του Derby και Ιστορία Τέχνης στο Goldsmiths College. Από το 2005 εργάζεται στο Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης. Μεταξύ άλλων έχει επιμεληθεί τις εκθέσεις: Μπία Ντάβου. Αναδρομική, (2008) (συνεπιμέλεια με την Τίνα Πανδή), Γιώργος Δρίβας (un)documented (2009), Μαριάννα Στραπατσάκη, Άδηλοι τόποι-Απέραντο Λευκό (2011), Ρένα Παπασπύρου, Φωτοτυπίες απευθείας απ’ την ύλη, 1980-1981 (2011), Άγγελος Πλέσσας, Σχολή Μουσικής Ιδρύματος Άντζελο (2011), Γιώργος Ξένος, Πορεία Νο 163 & Χίλιες εικόνες (2012), Φοίβη Γιαννίση, ΤΕΤΤΙΞ (2012), Δημήτρης Αληθεινός. Αναδρομική (2013) (συνεπιμέλεια με την Τίνα Πανδή), PLEXUS Πέτρος Μώρης-Μπία Ντάβου-Έφη Σπύρου (2015) (συνεπιμέλεια με την Τίνα Πανδή) τα προγράμματα προβολών WonderWomen (2010), Secret Journeys (2011) στο ΕΜΣΤ καθώς και το πρόγραμμα Terrhistories-Greece στο πλαίσιο του 26ου φεστιβάλ Instants video στη Μασσαλία. Από το 2015 είναι υποψήφιος διδάκτορας του University of Sunderland ερευνώντας την εισαγωγή των νέων τεχνολογιών στην τέχνη στην Ελλάδα, ενώ από το 2017 πραγματοποιεί την Πρώτη, τελευταία και παντοτινή μπιενάλε του Ψηλορείτη.

Zoom Meeting

Meeting ID: 961 7244 1751

Passcode: 653650

Μάθημα: Σύγχρονη Φωτογραφία

Διδάσκοντες: Γιώργος Κατσάγγελος, Γιούλα Παπαδοπούλου, Γιώργος Δρόσος

Online Lecture

Stamatis Schizakis: “New Media and curatorial practices”

Thursday, December 23, 2021, 10:00 am

Language: Greek

Art historian Stamatis Schizakis (Curator, Department of Photography and New Media, National Museum of Contemporary Art, Athens) has been invited by New Media Laboratory to give an online lecture on “New Media and curatorial practices”, in the frame of “Contemporary Photography” course.

The lecture is open to members of the educational community of the Department of Visual and Applied Arts of the School of Fine Arts of the Aristotle University of Thessaloniki.

Stamatis Schizakis studied history and theory of art and photography at the University of Derby and art history at Goldsmiths College. He works as a curator at the National Museum of Contemporary Art, Athens, since 2005. He has curated the exhibitions Bia Davou, Retrospective (2008) (co-curated with Tina Pandi), George Drivas, (un)documented(2009), Angelo Plessas, The Angelo Foundation: School of Music (2011), Marianne Strapatsakis, Invisible Places – The Vast White (2011), Rena Papaspyrou, Photocopies straight through matter (2011), Georgios Xenos, Procession No 163 & Thousand Images (2012), Phoebe Giannisi – TETTIX (2012) Dimitris Alithinos, A Retrospective (2013) (co-curated with Tina Pandi), PLEXUS Petros Moris – Bia Davou – Efi Spyrou (2015) (co-curated with Tina Pandi) as well as the screening programs Wonder Women (2010), Secret Journeys (2011) at EMST and Terrhistories-Greece as part of the 26th Festival instants Video in Marseilles (2013). Since 2015 he is a PhD candidate at the University of Sunderland researching the introduction of new technologies in art in Greece. Since 2017, he realizes the First and Last and Always Psiloritis Biennale.

Course: Contemporary Photography, New Media Laboratory

Instructors: George Katsaggelos, Gioula Papadopoulou, Yiorgos Drosos