Με μεγάλη χαρά υποδεχόμαστε στο Μάθημα Στοιχεία Νέων Μέσων στις Εικαστικές Τέχνες του Εργαστηρίου Νέων Μέσων Εικαστικών Τεχνών την ιστορικό τέχνης, Δρ Φαίη Τζανετουλάκου, η οποία θα παρουσιάσει την διάλεξη από το "Εξαίσιο Πτώμα" στον "Μαύρο Καθρέφτη", μια ιστορία διαδοχικών ανατροπών της θέασης.
Η διάλεξη είναι μία περιήγηση στις στιγμές ανατροπής και εξέλιξης της τέχνης του 20ου αιώνα, έως τις μέρες μας με τη σύμπραξη της αμφισβήτησης και τις τεχνολογίας.
Η Φαίη Τζανετουλάκου είναι Δρ. της Ιστορίας της Τέχνης από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο. Έχει ξεκινήσει το μεταδιδακτορικό της στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, είναι Arts Editor στο culturenow.gr και Ειδική Γραμματέας του ελληνικού τμήματος της Διεθνούς Ένωσης Κριτικών Τέχνης, AICA Hellas".

Η διάλεξη είναι ανοιχτή προς όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ.
Τετάρτη 9 Ιουνίου 2021, ώρα : 18:30

Join Zoom Meeting