for English scroll down

Με μεγάλη χαρά υποδεχόμαστε στο Μάθημα Στοιχεία Νέων Μέσων στις Εικαστικές Τέχνες τον Διευθυντή του Εργαστηρίου Νέων Μέσων Εικαστικών Τεχνών, του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών ΑΠΘ, κ. Γιώργο Κατσάγγελο*, ο οποίος θα παρουσιάσει την διάλεξη:
"Φωτογραφία, η απαρχή μιας περιπέτειας".

Η διάλεξη είναι ανοιχτή προς όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ.
Δευτέρα 8 Νοεμβρίου 2021, ώρα : 15:30

Join Zoom Meeting

Meeting ID: 625 942 8462
Passcode: 12345

Οι διδάσκοντες του μαθήματος
Γιώργος Δρόσος
Φανή Μπουντούρογλου

* Ο Γεώργιος Κατσάγγελος σπούδασε φωτογραφία με υποτροφία, στο Brooklyn College της Νέας Υόρκης. Δάσκαλος του ήταν ο Walter Rosenblum. Είναι Καθηγητής στο Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ. Από το 2006 έως το 2010 ήταν Κοσμήτορας της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ. Ήταν Διευθυντής του Μουσείου Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης από το 2002 έως το 2005. Είναι Πρόεδρος της Εφορείας του Μουσείου Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης και μέλος του ΔΣ του MΟΜus του Μητροπολιτικού Οργανισμού Μουσείων Εικαστικών Τεχνών Θεσσαλονίκης.

Έχει τιμηθεί με :
-1ο Βραβείο Φωτογραφίας, Μουσείο Manege, Saint Petersburg, Ρωσία, 2010
-1ο Βραβείο Φωτογραφίας, Μουσείο Φωτογραφίας, Τασκένδης, Μπιενάλε Ουζμπεκιστάν, 2013
- Βραβείο για Εθνικές και Διεθνείς Διακρίσεις του ΑΠΘ για την κατάκτηση του Διεθνούς Βραβείου Καλών Τεχνών από τo International Exchange Center to Kobe (Ιαπωνία), 28 Ιανουαρίου 2016.
- Βραβείο Αριστείας του ΑΠΘ 2016
- Βραβείο για Εθνικές και Διεθνείς Διακρίσεις του ΑΠΘ, 29 Ιανουαρίου 2019.

Έργα του υπάρχουν στην μόνιμη συλλογή του Μουσείου Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης, στο Brooklyn Museum of New York, στο Milwaukee Art Museum, στο Ikonen Museum Recklinghausen, Germany, στο Greek Cultural Center, Stockholm, Sweden στο Hellenic Photography Center, Athens και στο Museum of Photography Thessaloniki.
Έχει συμμετάσχει σε πολλά ερευνητικά προγράμματα και αρθρογραφεί σε επί σειρά ετών σε φωτογραφικά περιοδικά και εφημερίδες.

En

Introduction to New Media in Fine Arts 1.

It is with great pleasure that we welcome Mr. George Katsaggelos*, the Director of the Laboratory of New Media for Visual Arts of the Department of Visual and Applied Arts of the Aristotle University of Thessaloniki, to the Course Introduction to New Media in Fine Arts 1,  who will present the lecture:
"Photography, the beginning of an adventure".

The lecture is open to all members of the educational community of the Department of Visual and Applied Arts of the School of Fine Arts of the Aristotle University of Thessaloniki.
Monday, November 8, 2021, at 15:30

Zoom Meeting (the link will appear 20 minutes before the start of the lecture).

instructors of the course
Fani Boudouroglou
Yiorgos Drosos

*GEORGIOS KATSAGELOS

Georgios Katsagelos studied photography with a scholarship at Brooklyn College in New York. His teacher was Walter Rosenblum. He is a Professor at the Department of Fine and Applied Arts of the School of Fine Arts of. From 2006 to 2010 he was Dean of the School of Fine Arts of Aristotle University of Thessaloniki. He was the Director of the Cinema Museum of Thessaloniki from 2002 to 2005. He is the President of the Museum of Photography of Thessaloniki and a member of the Board of MOMus (Metropolitan Organization of Museums of Fine Arts of Thessaloniki).
He has been honored with:
-1st Photography Award, Manege Museum, Saint Petersburg, Russia, 2010
-1st Photography Award, Museum of Photography, Tashkent, Uzbekistan Biennale, 2013
- Aristotle University of Thessaloniki, Award for National and International Distinctions for winning the International Award for Fine Arts from the International Exchange Center to Kobe (Japan), January 28, 2016.
- Aristotle University of Thessaloniki, Award of Excellence 2016 - Award for National and International Distinctions of Aristotle University of Thessaloniki, January 29, 2019.
His works are in the permanent collection of the Museum of Photography of Thessaloniki, the Brooklyn Museum of New York, the Milwaukee Art Museum, the Ikonen Museum Recklinghausen, Germany, the Greek Cultural Center, Stockholm, Sweden, the Hellenic Photography Center, Athens and the Museum of Photography Thessaloniki.
He has participated in many research projects and has written articles for many years in photographic magazines and newspapers.

Καλλιτεχνικές Ανακοινώσεις