Εξετάσεις για την εισαγωγή στο Τμήμα ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2023-24

Η Συνέλευση του Τμήματος στη συνεδρίασή της με αρ. 289/27-4-2023, αποφάσισε οι εξετάσεις για την εισαγωγή στο Τμήμα όσων εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου  39 του Νόμου 4186 και ΥΑ..Φ.151/108930/Β6/11-7-2014 (που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις) θα διεξαχθούν στις 4 και 5 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 10:00 έως 15:00, στις εγκαταστάσεις του Τμήματος στην οδό Ικονίου 1  Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη.

Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται από 1-15 Νοεμβρίου 2023 στη Γραμματεία του Τμήματος Πανεπιστημιούπολη ΑΠΘ, κτίριο Διοίκησης 1ος όροφος, ώρες 10:00-13:00 μ.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι:

1. Αίτηση
  2. Απoλυτήριo τίτλου Λυκείου ή ισότιμου αναγνωρισμένου τίτλου της ημεδαπής ή αλλοδαπής.
  3. Πιστοποιητικό διαπίστωσης πάθησης από τις Επταμελείς επιτροπές έκδοσης πιστοποιητικών διαπίστωσης πάθησης για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση που έχουν συσταθεί σε συγκεκριμένα Δημόσια η Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία όπως αυτές ορίζονται κάθε φορά με την υπουργική απόφαση Φ.151/17897/Β6/7-2-2014 (ΦΕΚ 358/τ. Β΄).
  4. Επικυρωμένο αντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας.
  5. Δύο (2) φωτογραφίες (τύπου αστυνομικής ταυτότητας).

Το  ποσοστό εισαγωγής έχει ορισθεί στο 5% επί του αριθμού εισακτέων για το ακαδημαϊκό έτος 2023-24.

Οι υποψήφιοι για εισαγωγή στο α΄ εξάμηνο σπουδών του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, της Σχολής Καλών Τεχνών, του Α.Π.Θ. εκτελούν και παραδίδουν την τελευταία ημέρα των εξετάσεων δύο (2) εικαστικά έργα ασπρόμαυρα σε φύλλο χαρτιού διαστάσεων 50Χ70 εκατοστών, με μολύβι, κάρβουνο ή μελάνι ή ένα (1) εικαστικό έργο ασπρόμαυρο σε φύλλο χαρτιού διαστάσεων 50Χ70 εκατοστών, με μολύβι, κάρβουνο ή μελάνι και ένα (1) εικαστικό έργο σε φύλλο χαρτιού διαστάσεων 50Χ70 εκατοστών, με χρώμα εκτός από χρωστικές λαδιού ή ένα απτικό έργο με πηλό από πρότυπο που τοποθετείται προς σχεδίαση ή παραγωγή.
Επιπλέον προσκομίζουν φάκελο με εργασίες.  Ο αριθμός των έργων του φακέλου δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 15 έργα σε σχέδιο και χρώμα.
Επί των έργων δεν αναγράφεται το ονοματεπώνυμο του υποψήφιου.
Οι υποψήφιοι με μειωμένη οπτική οξύτητα με ποσοστό αναπηρίας από 80% και άνω πρέπει να παραδώσουν απτικά έργα από διάφορα υλικά.
Τα απαιτούμενα υλικά μολύβι, κάρβουνο ή μελάνι χρώματα- τα υλικά των απτικών έργων για τους τυφλούς με μειωμένη οπτική οξύτητα προσκομίζονται από το υποψήφιο.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος
Δημήτριος Ζουρούδης