Διοργάνωση Διαγωνισμού Έρευνας και Διάσωσης από το Δίκτυο Πανεπιστημίων Balkan Universities Association στην Αδριανούπολη της Τουρκίας

Παρασκευή 26 Ιανουαρίου, 2024

Το Δίκτυο Πανεπιστημίων Balkan Universities Association, στο οποίο το ΑΠΘ είναι μέλος, διοργανώνει διαγωνισμό με τίτλο “Διαγωνισμός Έρευνας και Διάσωσης” μεταξύ φοιτητών πανεπιστημίων των χωρών  Κροατία, Σερβία, Μαυροβούνιο, Κοσσυφοπέδιο, Σλοβενία, Αλβανία, Βόρεια Μακεδονία, Βοσνία και Ερζεγοβίνη, Βουλγαρία, Ελλάδα, Ρουμανία και Αυτόνομη Περιφέρεια Γκαγκαουζίας, με σκοπό την ενίσχυση της ευαισθητοποίησης σχετικά με τις φυσικές καταστροφές, την προώθηση της πολιτιστικής αλληλεπίδρασης και την ενθάρρυνση μιας κουλτούρας συνεργασίας εντός της Πλατφόρμας Συνεργασίας των Πόλεων των Βαλκανίων.

Ο στόχος είναι η δημιουργία ομάδων αντιμετώπισης φυσικών καταστροφών και έρευνας και διάσωσης από τους φοιτητές, ενισχύοντας την αποτελεσματικότερη συμμετοχή τους σε σχετικές δραστηριότητες και αυξάνοντας την ευαισθητοποίησή τους για τις φυσικές καταστροφές.

Ο διαγωνισμός έχει προγραμματιστεί να πραγματοποιηθεί από τις 23 έως τις 26 Μαΐου 2024στο φυσικό πάρκο Gökçetepe στην περιοχή Keşan της Αδριανούπολης στην Τουρκία.

Κριτήρια Συμμετοχής:

1. Φοιτητική ιδιότητα σε ισχύ

2. Κατάλληλη κατάσταση υγείας που να επιτρέπει τη συμμετοχή στο διαγωνισμό

3. Υπογραφή κειμένου δέσμευσης (συνημμένο αρχείο “Occupational Safety Instruction and Undertaking” – κατατίθεται υπογεγραμμένο, σε αρχείο pdf)

Θα συνεκτιμηθεί (αλλά δεν είναι προαπαιτούμενη) η προηγούμενη συμμετοχή σε δραστηριότητες έρευνας και διάσωσης, η οποία θα αποδεικνύεται με πιστοποιητικό ή συστατική επιστολή π.χ. πτυχίο ναυαγοσώστη, πιστοποίηση γνώσης μεθόδου ΚΑΡΠΑ, βεβαίωση συμμετοχής σε ορειβατικό ή αναρριχητικό σύλλογο, βεβαίωση συμμετοχής σε ομάδα έρευνας και διάσωσης κλπ.

Τα έξοδα μεταφοράς και μετακίνησης από τη Θεσσαλονίκη έως την Τουρκία, τα έξοδα των μετακινήσεων εντός της Τουρκίας, όπως επίσης και τα έξοδα διαμονής και σίτισης των συμμετεχόντων θα καλυφθούν πλήρως από τους διοργανωτές.

Οι λεπτομέρειες σχετικά με τον διαγωνισμό επισυνάπτονται (συνημμένο αρχείο “Inter-University search and rescue competition”).

Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές παρακαλούνται να συμπληρώσουν την αίτηση (https://eforms.auth.gr/international-relations/blank-form-3-2-2/ ) έως την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα: 12:00 μ.μ..

Εφόσον επιλεγούν, οι φοιτητές οφείλουν να διαθέτουν διαβατήριο σε ισχύ έως τις 20.3.2024.

Διοργανωτής διαγωνισμού
Balkan Universities Association