Διάλεξη και workshop του εικαστικού, συντηρητή βιβλίων και έργων τέχνης σε χαρτί Γιώργου Μπουδαλή, στο 1ο εργαστήριο Ζωγραφικής[Καπετάν Χάψα 30 (έναντι του οικισμού Λήδα-Μαρία)] στη Θέρμη με θέμα «Η τέχνη της βιβλιοδεσίας» την Δευτέρα 08/04/2024 στις 15.00 μ.μ.

Δευτέρα 1 Απριλίου, 2024

Η παρουσίαση υλοποιείται στο πλαίσιο του εργαστηριακού μαθήματος «Ζωγραφική 4» του 1ου εργαστηρίου Ζωγραφικής και είναι ανοιχτή προς όλα τα μέλη  του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ.

Η πρόσκληση και η διοργάνωση της εκδήλωσης πραγματοποιείται ύστερα από πρωτοβουλία των διδασκόντων του μαθήματος   Βασίλη Ζωγράφου και της Παναγιώτας Ανδριάκαινα  σε συνεργασία με τον Διευθυντή του 1ου εργαστηρίου Ζωγραφικής κ. Δημήτρη Ζουρούδη καθώς και  όλους/ες τους/τις εμπλεκόμενους/ες διδάσκοντες/ουσες.

O Γεώργιος Μπουδαλής σπούδασε συντήρηση έργων τέχνης στην Φλωρεντία και την Αθήνα. Είναι υπεύθυνος του εργαστηρίου συντήρησης χαρτιού και βιβλίου στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού όπου εργάζεται από το 2000. Το 2005 ολοκλήρωσε τη διδακτορική του διατριβή και το 2011 τις σπουδές του στον Σχολή καλών Τεχνών του ΑΠΘ, στην κατεύθυνση ζωγραφική. Έχει συμμετάσχει σε ομαδικές εκθέσεις και έχει πραγματοποιήσει δύο ατομικές εκθέσεις. Έχει δημοσιεύσει δύο βιβλία σχετικά με την ιστορία και τεχνική των βιβλιοδεσιών και πολλά άρθρα σχετικά με την συντήρηση και αρχαιολογία του βιβλίου. Μεταξύ άλλων έχει υπάρξει υπότροφος και ερευνητής του University of the Arts, του Λονδίνου, του Bard Graduate Center της Νέας Υόρκης, και του Getty Conservation Institute του Los Angeles.