UPD -Ομιλία του εικαστικού Δημήτρη Αμελαδιώτη με τίτλο: «WE SHALL FIGHT ON THE SAND, αδέξια πράγματα με επιδέξιο τρόπο». Πέμπτη 18 Απριλίου στις 10.15

Δευτέρα 15 Απριλίου, 2024

WE SHALL FIGHT ON THE SAND

Αδέξια πράγματα με επιδέξιο τρόπο

Με χαρά σας προσκαλούμε στην ομιλία του εικαστικού Δημήτρη Αμελαδιώτη με τίτλο: «WE SHALL FIGHT ON THE SAND, αδέξια πράγματα με επιδέξιο τρόπο» , η οποία θα λάβει χώρα στο Εργαστήριο Χαρακτικής & Εικαστικών Εκτυπώσεων τη Πέμπτη 18 Απριλίου στις 10.15.

Αμέσως μετά την ομιλία και κατά τις 12.00 η ώρα, οι φοιτητές και το διδακτικό προσωπικό του Εργαστηρίου θα προβούν στην επιτέλεση μιας δράσης στον εξωτερικό χώρο του campus με τη συμβολή και τη συμμετοχή του καλεσμένου.

Η δράση αυτή εντάσσεται στα πλαίσια του εκκολαπτόμενου Εκτοπία Project που μεταξύ άλλων, θα εξετάσει ζητήματα αυτονομίας και ετερονομίας μέσα στη σύγχρονη καλλιτεχνική πρακτική και εκπαίδευση. Το «Εκτοπία Project» θα διαμορφώνεται «καθ’ οδόν» και αποτελείται, προς το παρόν, από φοιτητές του Εργαστηρίου Χαρακτικής, ενώ θα εστιάσει στη συλλογική υλοποίηση δράσεων, στην εξωστρέφεια, στη προσπάθεια διαμόρφωσης πολιτικής και ποιητικής της καταγραφής, στην από κοινού διαχείριση αρχειακού-καταγραφικού υλικού και κυρίως στην εν δυνάμει τεκμηρίωση του μέσα από τις αναπαραγωγικές και τις εκφραστικές δυνατότητες της σύγχρονης χαρακτικής και εκτύπωσης. Για αυτούς τους λόγους, το Εργαστήριο Χαρακτικής & Εικαστικών Εκτυπώσεων θα αποτελέσει και την «βασική έδρα» αυτής της πρωτοβουλίας.

Η επίσκεψη του εικαστικού Δημήτρη Αμελαδιώτη σηματοδοτεί την επίσημη εκκίνηση του Εκτοπία Project. Αναπόφευκτα, η πρώτη μας δράση θα παραπέμψει σημειολογικά στο πρόσφατο άρθρο του περιοδικού Parallaxi γύρω από το κρίσιμο ζήτημα των κτιριακών εγκαταστάσεων και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει το Τμήμα μας ως χώρος εικαστικής έρευνας και εκπαίδευσης. Στη προκειμένη όμως περίπτωση, η αναπαράσταση ή η οπτικοποίηση αυτής της σκληρής πραγματικότητας δεν αποτελεί αυτοσκοπό. Θα ήταν ίσως πιο θεμιτό, εάν ο «δραστικός παλιμπαιδισμός» της δράσης μας αποτελέσει αφορμή για ενδοσκόπηση και αυτό-κριτική απέναντι στο ενδεχόμενο κάποιας ανομολόγητης αυτό-περιθωριοποίησης. Ή τούμπαλιν, εάν τα γνωστά ελλείμματα έχουν μεταλλαχθεί σε κάποιο είδος αναπάντεχης (ιδρυματικής-εκπαιδευτικής-καλλιτεχνικής) υπέρβασης/μετάθεσης.

Αρχικά, οι δράσεις του Εκτοπία Project θα επικεντρωθούν στα ενδότερα της Σχολής με σταδιακή τάση επέκτασης στην ευρύτερη δημόσια σφαίρα, συνεξετάζοντας το συγκείμενο της Σχολής Καλών Τεχνών και της Θεσσαλονίκης.

Η διάλεξη και η δράση είναι ανοιχτή στο κοινό.

Επιμέλεια: Εργαστήριο Χαρακτικής & Εικαστικών Εκτυπώσεων