Artist Talk- Παρουσίαση Καλλιτεχνικού έργου «ΦΥΤΑ: η ποιητική της αποσταθεροποίησης» -Παρασκευή 15 Μαρτίου, 2024| Ώρα:18.00

Σάββατο 9 Μαρτίου, 2024

ΔΠΜΣ «Τέχνη και Δημόσια Σφαίρα»

& 1ο Εργαστήρι Ζωγραφικής

Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ

«ΦΥΤΑ: η ποιητική της αποσταθεροποίησης»

Artist Talk– Παρουσίαση Καλλιτεχνικού έργου

Το ΔΠΜΣ «Τέχνη και Δημόσια Σφαίρα» και το 1ο Εργαστήρι Ζωγραφικής του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ υποδέχονται το καλλιτεχνικό ντούο ΦΥΤΑ σε μια παρουσίαση του καλλιτεχνικού τους έργου (Artist Talk) με τίτλο: «ΦΥΤΑ: η ποιητική της αποσταθεροποίησης»

ΦΥΤΑ είναι ένα ντούο εννοιολογικής τέχνης με βάση την Αθήνα. Το έργο τους προβληματοποιεί την ελληνική ταυτότητα και τον εθνικισμό και συνδυάζει διαφορετικά μέσα και πεδία δράσης – κατά κανόνα μέσα στους ευρύτερους χώρους της καλλιτεχνικής υπερταύτισης, των queer πολιτικών και της αντι-ανθρωπιστικής τέχνης. Τα ΦΥΤΑ στοχεύουν σε μια επιτελεστική αποσταθεροποίηση των εννοιών της αλήθειας και της φύσης/του φυσικού. Το 2021 κυκλοφόρησαν την ταινία ORFEAS2021 σε παραγωγή της Εθνικής Λυρικής Σκηνής (ΕΛΣ), και το 2024 εργάστηκαν στο ντοκιμαντέρ Avant-Drag! που έκανε την πρεμιέρα του στο διεθνές φεστιβάλ κινηματογράφου του Ρότερνταμ.

Το ντοκιμαντέρ των ΦΥΤΑ «Avant -Drag!» κάνει πρεμιέρα στο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης την Πέμπτη 14 Μαρτίου και ώρα 20.00 στην Αίθουσα «Παύλος Ζάννας» και θα πραγματοποιηθεί άλλη μία προβολή την Παρασκευή 15 Μαρτίου, και ώρα 13.00 στην αίθουσα «Τζον Κασσαβέτης».

Website: https://www.f-y-t-a.com

Η παρουσίαση υλοποιείται στο πλαίσιο του εργαστηριακού μαθήματος του ΔΠΜΣ «Παρεμβατικές Δράσεις» και του μαθήματος «Ζωγραφική 8» του 1ου εργαστηρίου Ζωγραφικής* και θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024, ώρα 18.00 στην Αίθουσα Θεωρητικών Καπετάν Χάψα 30 (έναντι του οικισμού Λήδα-Μαρία) στη Θέρμη.

Η παρουσίαση είναι ανοιχτή προς όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του ΔΠΜΣ «Τέχνη και Δημόσια Σφαίρα» και του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών .

*Η πρόσκληση και η διοργάνωση της εκδήλωσης πραγματοποιείται ύστερα από πρωτοβουλία της Φανής Μπουντούρογλου, διδάσκουσας στο ΔΠΜΣ «Τέχνη και Δημόσια Σφαίρα» και στο 1ο Εργαστήρι Ζωγραφικής, σε συνεργασία με τους Δευθυντές του ΔΠΜΣ κ. Μπάμπη Βενετόπουλου, και του 1ου εργαστηρίου Ζωγραφικής κ. Δημήτρη Ζουρούδη και όλους/ες τους/τις εμπλεκόμενους/ες  διδάσκοντες/ουσες.

Το κοινό που θα ήθελε να παρακολουθήσει την ομιλία αλλά δεν μπορεί να παρεβρεθεί στον χώρο, θα μπορεί να την παρακολουθεί και μέσω του παρακάτω zoom link. https://authgr.zoom.us/j/95346610036 Meeting ID: 953 4661 0036

authgr.zoom.us