Ανακοινώσεις - Καλλιτεχνικά

Κοινωνική Ανάπτυξη Νέων

Πλατεία Όθωνος 10, 2ος Όροφος

24100 Καλαμάτα

e-mail.: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. @ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. . Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

τηλ: 0030 6977482806

φαξ: 0030 2721110740

www.ngokane.org

Υπεύθυνος: Φιλάρετος Βούρκος

τηλ: 0030 6977 48 28 06

Θέμα: Έκθεση χαρακτικής στην Καλαμάτα

O οργανισμός νεολαίας και εκπαίδευσης Κοινωνική Ανάπτυξη Νέων (Κ.Α.ΝΕ), στο πλαίσιο των εορτασμών των 10 χρόνων από την ίδρυσή της και σε συνεργασία με τις Σχολές Καλών Τεχνών των Ακαδημίας του Βρότσλαβ της Πολωνίας και του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, διοργανώνουν την έκθεση χαρακτικής στην Καλαμάτα με τίτλο: ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΠΟΛΩΝΙΚΗ ΚΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΧΑΡΑΚΤΙΚΗ.

Στην έκθεση θα παρουσιαστούν 43 έργα των καθηγητών και των φοιτητών των δύο σχολών, ενώ την πόλη μας θα επισκεφτούν και κάποιοι από τους καλλιτέχνες για να παρευρεθούν στα εγκαίνια που θα γίνουν στις 25 Απριλίου, και ώρα 20:00. Ο στόχος της έκθεσης είναι να διευρύνει τη γνώση για την Ευρωπαϊκή σύγχρονη τέχνη και τη χαρακτική και να ενισχύσει την πολιτιστική ανταλλαγή.

Η έκθεση θα είναι ανοιχτή για το κοινό κάθε μέρα 08.00- 14.00, 17.00-21.00 και το Σαββατοκύριακο 17.00-21.00, ενώ θα διοργανωθούν και παρουσιάσεις για σχολεία και το κοινό. Η είσοδος είναι ελεύθερη. Τα πρωινά ο χώρος θα είναι διαθέσιμος για τα σχολεία όπου εκτός από την παρουσίαση των έργων θα υπάρχει δυνατότητα παρουσίασης στους μαθητές της ιστορίας της χαρακτικής, των εργαλείων, βασικών τεχνικών και της τεχνικής της εκτύπωσης- linocut. Πιο συγκεκριμένα το πρόγραμμα της έκθεσης είναι:

17.00-19.00 Παρουσίαση βιβλιοδεσίας

19.00-21.00  Παρουσίαση χαρακτικής