Ανακοινώσεις - Καλλιτεχνικά

Την Τετάρτη 23 Μαΐου 2018,στις 20:00,

στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης (Λεωφόρος Στρατού 2Α , Θεσσαλονίκη)

εγκαινιάζεται η έκθεση με τίτλο:

“3xxx”

χρώμα , χάραξη , χώρος.

Η έκθεση αυτή τελεί υπό την αιγίδα του Γαλλικού Προξενείου Θεσσαλονίκης.

Με το συμβολιστικό τίτλο “3xxx” η έκθεση αυτή που παραπέμπει στα 3 εργαστήρια από τα 7 ,

του Τμήματος  Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης ,

αναφέρεται στις δραστηριότητες των ερευνητικών αντικειμένων που διαπραγματεύονται

δάσκαλοι και φοιτητές ,

στις έννοιες και τα πεδία, χρώμα, χάραξη, χώρος, που είναι και ο υπότιτλος αυτής της έκθεσης.

Έργα με χρώμα από ομάδες σπουδαστριών -στων ,

από το 3ο Εργαστήριο Ζωγραφικής (καθ. Γιώργος Τσακίρης) ,

με χαράξεις και τυπώματα από το Εργαστήριο Χαρακτικής (καθ. Μανόλης Γιανναδάκης )

και αναπτύξεις στον χώρο , στις 3 διαστάσεις με γλυπτικές συνθέσεις του Εργαστηρίου Γλυπτικής (καθ. Γιώργος Τσάρας ) ,

έργα που συνομιλούν συμπράττουν μέσα στον εκθεσιακό χώρο του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης.

Με έργα λοιπόν ζωγραφικής ή έργα τυπωμένα σε χειροποίητα χαρτιά από διαμορφωμένες μήτρες σε επιφάνειες που επιδέχονται χαράξεις , αλλά και έργα που αναπτύσσουν τον προσδιορισμό τους στις χωρικές θέσεις , με τον όγκο τους στις 3 διαστάσεις , με ένα πλούτο λύσεων και εφαρμογών , τόσο με το σχέδιο ή το χρώμα και την φόρμα με την χρήση υλών και υλικών καθώς και άλλων  δράσεων ( περφόρμανς) εκθέτουν οι :

Αργυρίου Βασιλική,Βαφόπουλος Μιχάλης,Βούρρου Παρασκευή,  Γεωργιάδης Αρτέμιος, Δαλάκα Αλεξάνδρα, Δάπης Θανάσης, Ελευθεριάδου -  Χρυσοβαλάντου Ειρήνη, Κακά Λίνα, Καμαλακίδου  Κορίνα,  Καρτσαφλέκη  Αλεξάνδρα,  Καφούσιας  Μιχαήλ  -  Σωκράτης, Καψάλη  Σταυρούλα,  Κιουφεντζόγλου  Κυριάκος, Κιφοκέρη  Άννα,   Κουτλή  Σία Κυριακίδης  Στράτος,   Κωστή  Κυριάκος, Μπάρμπα  Ελεάννα,  Μπαστέας  Μάριος  -  Λέανδρος,   Μπέη  Σοφία,   Μπομπόλη  Έλσα , Μπουμπούση  Λίνα,  Μυρωνίδης  Θωμάς,  Νικολακάκης  Κωνσταντίνος,  Νιφόρα  Σοφία, Ντουλματζής  Κωνσταντίνος,  Οικονομοπούλου  -  Παπαχρονοπούλου Βασιλική, Παγγοζίδης  Γιώργος, Παναγιώτου Αγγέλα, Παπαγεωργίου Δήμητρα, Παπαθεοδώρου Ναυσικά, Παπαστρατή  Δάφνη, Πατρικίου Στεφανία, Πιπερίδου  Σοφία, Ραπάνης  Αντώνης, Σαββίδου Αναστασία,  Ταράλλη  Αντωνία, Τουρνιβούκα  Μαρκέλλα, Τσακίρης  Κωνσταντίνος, Τσιλίκα  Θεοδώρα , Τσόγκα  Αλεξάνδρα, Χατζηστάμου  Δροσούλα -  Μαρία, Ψαλιδάκης  Νίκος , Aronsson Alexander, Doloban Simeon.

Οι τρεις διδάσκοντες καθηγητές αναφέρουν στον κατάλογο της έκθεσης: “Η συνέργια μας αυτή, είναι  συμβολική και συγκυριακή , μέσα στους κύκλους των χρόνων της συνεργασίας μας και επιβεβαιώνουν τις σχέσεις μας στις κοινές μας αναζητήσεις τόσο ως καλλιτέχνες όσο και ως διδάσκοντες , με αυτό το αποτέλεσμα , αυτή την συνύπαρξη των σπουδαστριών-στων σε έναν χώρο σαν το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης που έπαιξε και παίζει σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη του πολιτισμού στην πόλη μας, με την φιλοξενία εικαστικών δράσεων , προσφέροντας εποικοδομητικά μια ουσιαστική και αποτελεσματική επικοινωνία του κοινού με τα έργα των νέων σπουδαστών μας σήμερα”

Η έκθεση θα είναι ανοικτή στο κοινό, μέχρι 20 Ιουνίου 2018. Ώρες λειτουργίας, Δευτέρα έως Παρασκευή  18.00 μμ. έως 21.00 μμ.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 21 Μάιος 2018 10:38