Ανακοινώσεις - Καλλιτεχνικά

Art competition

“Takeda. ART/HELP. Breakthrough”

On June 18 2018 Takeda Pharmaceutical Company together with the Moscow State Stroganov Academy of Design and Applied Arts and the EKATERINA Cultural Foundation announced the launch of an international Art competition for students of art schools and Universities. The competition is held for the third time and  means to be a part of the large-scale social-cultural project “Takeda. Pain and Will” aimed at supporting development of palliative care and new technologies in medicine.

The theme of the “Takeda. ART/HELP. Breakthrough”competition reflects the fast-paced development of modern technologies in all areas of human life as well as in medicine. However, as technology progresses it is important to remember such eternal human values as mutual support, human warmth and regard for each other, and caring for the ill.

The works submitted to the competition are to represent the artist’s interpretation of that theme using any style from figurative painting to abstraction. The works that participate are presented in various styles and techniques: painted canvases, drawings, watercolours or gouache on paper, and also graphic prints. Their dimensions don’t exceed one metre (on the longest side).

The six winning artists of the “Takeda. ART/HELP. Breakthrough”competition will receive monetary prizes from the organisers as well as a special prize from the Takeda Pharmaceutical Company. Seven contestants will travel to Moscow to attend the opening of the exhibition of the finalists. The award ceremony will be held in Moscow at the EKATERINA Cultural Foundation on November 27, 2018.

A separate section of the exhibition will present the works of well-known contemporary artists. These works will be devoted specially to the project’s theme.

Andrey Potapov, Takeda Russia Chief Executive Officer, Head of CIS Region, described the social-cultural project: “We are living in an era of technological breakthrough in all aspects of life. Our purpose is to adopt what is new and progressive in order to build a future that is satisfies everyone. But that is possible only by creating a socially responsible society in which the life of every human being is valued. This is why we continue to use the language of art to talk about the importance of human companionship and warmth, and the regard and caring for each other and for those who are most in need - extremely ill people.”

The competition was designed by Takeda Pharmaceutical Company and has social-cultural character. The purpose of the competition is to identify the most gifted students of Art schools and Universities and also to attract the public’s attention to the importance of developing palliative care and new technologies in medicine.

During preparations for the competition, its curator Mikhail Sidlinsaid: “Breakthrough is a discovery that determines tomorrow for us. Nanotechnology and smart medicines are the fields undergoing immense change. Breakthrough is a bridge to a future that will become reality right before our eyes. How do artists create something new? How do they broaden the scope of art? How do artists react to the future? Those are the questions we would like the participants in our project to consider.”

Applications for the Competition may be submitted via electronic form available online at: https://goo.gl/F5EieR fromJune 18through September 16, 2018, inclusive. Applications must include information about the artist (a photograph and brief biography), a brief annotation about the work, and an electronic image (1,200 x 1,800 pixels).

Additional information is available online at: www.arthelp.ru.

instagram.com/arthelpru

vk.com/arthelpru

facebook.com/arthelpru

#arthelpru

For more information please contact us on Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 01 Αύγουστος 2018 09:15